Houdini M's Roamer Pants True Black
UTGÅTT
Fullt utrustade och mycket mångsidiga friluftsbyxor
Bär dem på vandringen, fisketuren eller campingresan. Byxorna är designade med dubbla benfickor och gjorda av ett starkt tyg som håller för många års användning.
Med Roamer Pants från Houdini får du en nutida tolkning av klassiska friluftsbyxor. Dubbla bäljfickor med blixtlås på benen rymmer alla dina överlevnadsgrejer eller alla dina snacks. Med en dold dragsko kan du justera fållen och du får även en bakficka med blixtlås, två vanliga fickor samt en dold sidoficka.
Roamer Pants herr är gjorda av Immix Weave vilket är ett kraftigt men ändå lätt tyg av 75 % återvunnen polyester och 25 % ren polyester som håller för flera års användning. Tyget är något stretchigt och har en god balans mellan vindskydd och andningsförmåga. Tack vare materialet av ren polyester är tyget helt återvinningsbart.
Om du söker en modern version av klassiska friluftsbyxor är detta en riktig fullträff. Byxorna är perfekta för vandring, fiske, camping eller vilket annat äventyr som helst. Roamer Pants är stadiga, fullt funktionella och håller för åratal av äventyr.
Kom ihåg att denna produkt är återvinningsbar så både vi på Widforss samt Houdini ser gärna att du återvinner plagget när det är helt utslitet. Houdini har återvinningsenheter i alla sina egna butiker samt hos många återförsäljare. På det sättet kan råmaterialet användas för nya produkter och ingenting går förlorat. Houdini har återvinningsenheter i alla sina egna butiker samt hos många återförsäljare.
- Normal avsmalnande passform
- Dubbla påsydda benfickor med blixtlås
- Bakficka med blixtlås
- Justerbar byxfåll
- Förböjda knän
- Öglor för skärp
- Tyget är gjort av 75 % återvunna fibrer
- Tyget är helt återvinningsbart
- Tyget är Bluesign®-certifierat.
- Large för herrar väger 408 g
- Tyget är tillverkat i Japan
- Plagget är tillverkat i Portugal
Specifikationer:
Vikt: 408 g Large herr
Material: Immix Weave, 75 % återvunnen polyester 25 % polyester
Produktomdömen och recensioner är viktiga verktyg för Widforss i syfte att informera och inspirera våra kunder.
Vårt huvudfokus är att ha transparenta och relevanta recensioner om vårt produktsortiment.
Läs mer i vår recensionspolicy.
- EAN:
- 7322710555629
- Varumärke:
- Houdini
- Kategori:
- Kläder > Byxor & Shorts > Friluftsbyxor
OUTLET > Kläder > Byxor & Shorts

till i din varukorg.