Houdini M's Adventure Tights True Black
UTGÅTT
Lätta och slitstarka performance-tights i återvunnen och återvinningsbar polyester, för alla slags friluftsäventyr
Houdinis Adventure Tights är tillverkade i ett klassiskt 205 g/m² tyg, en vikt som du känner igen från andra tränings- eller löpartights. Men detta tyg är allt annat än vanligt. I stället för att blanda in elastan för att åstadkomma en stretchig känsla har dessa tights tillverkats av ren polyester som får en mekanisk stretch genom en speciell vävteknik.
Materialet kan upplevas som lite mer tight till en början och vi rekommenderar därför att du som ligger mellan två storlekar väljer den större. Tightsen anpassar sig efter din kropp när du börjat använda dem.
Fördelen med materialet är en varmare och "torrare" känsla jämfört med tights i elastan, vilket ger en mycket behaglig känsla mot huden och passar mycket bättre för när du vill klä dig lager-på-lager. Tightsen transporterar dessutom fukt och torkar mycket snabbare.
Tyget av ren polyester möjliggör också cirkulär tillverkning med 57 % återvunna och helt återvinningsbara fibrer. I stället för att sluta som avfall i slutet av livscykeln kan råmaterialet i denna produkt återvinnas och tillverkas som nya plagg i en ändlös cirkel av storslagenhet.
Adventure Tights har två väldigt praktiska dolda fickor på utsidan av låret, ett brett midjeband för extra komfort och en dragsko i midjan för att justera passformen.
Med dessa Adventure-tights har Houdinis designavdelning tagit ett klassiskt plagg och lagt till smarta lager, både vad gäller funktion och hållbarhet. Det är ett perfekt val om du söker mångsidiga tights för löpning, träning, klättring eller vandring och samtidigt vill göra något gott för planeten.
Kom ihåg att denna produkt är återvinningsbar så både vi på Widforss samt Houdini ser gärna att du återvinner plagget när det är helt utslitet. Houdini har återvinningsenheter i alla sina egna butiker samt hos många återförsäljare. På det sättet kan råmaterialet användas för nya produkter och ingenting går förlorat.
OBS! Vi rekommenderar att du som ligger mellan två storlekar väljer den större.
- Smal passform
- Lätta
- Fuktavstötande och snabbtorkande
- Dolda fickor vid låren
- Dragsko i midjan
- Helt återvinningsbar
- Tyget är tillverkat i Japan
Specifikationer:
Vikt: 222 g (Large herr)
Material: Active Knit, 57 % återvunnen polyester, 43 % polyester, 205 g/m² tyg
Tillverkningsland: Litauen
Produktomdömen och recensioner är viktiga verktyg för Widforss i syfte att informera och inspirera våra kunder.
Vårt huvudfokus är att ha transparenta och relevanta recensioner om vårt produktsortiment.
Läs mer i vår recensionspolicy.
- EAN:
- 7322710586760
- Varumärke:
- Houdini
- Kategori:
- Kläder > Byxor & Shorts > Tights
OUTLET > Kläder > Byxor & Shorts

till i din varukorg.