- Start
- Herr
- Herrskor, Kängor & Stövlar
- Kängor
- Vinterkängor
M's Chillberg WP Chukka Dark Brown
Produktinformation
Robust, vattentät och isolerande känga från Timberland – ett givet val för vinterns hårda väder och långa dagar på fötterna.
• Robust, vattentät och vadderad känga designad för hårda vinterförhållanden.
• Tillverkad av premium läder och miljövänligt ReBOTL™-tyg från återvunna PET-flaskor.
• Håller fötterna varma och torra med 400g PrimaLoft™-vaddering och TimberDry™ vattentätt membran.
• Speciellt utformad för långa dagar med Timberlands exklusiva anti-trötthetsteknik.
• Helt sömlförseglad konstruktion för maximalt väderskydd.
Chillberg WP Chukka från Timberland är en herrkänga som kombinerar hållbarhet med komfort för vinterns utmaningar. Designad för att klara timmar av tuffa, kalla förhållanden samtidigt som den ger optimal värme och torrhet.
Ovandelen består av vattentätt förstklassigt läder kombinerat med ReBOTL™-tyg, tillverkat av återvunna PET-plastflaskor. Kängans PrimaLoft™-vaddering behåller sin värmeisolerande förmåga även när den blir våt, vilket gör den perfekt för varierade vinterförhållanden. För dig som tillbringar långa dagar på fötterna erbjuder kängans mellansulor Timberlands speciella anti-trötthetsteknik som ger stöd och komfort under hela dagen.
Ovandel: Premium läder och ReBOTL™-tyg
Membran: TimberDry™ vattentätt
Vaddering: 400g PrimaLoft™
Produktspecifikationer
Stängning
Snörning
Kön
Men
Foder
PrimaLoft®
Membran
TimberDry™
Membran
1
Mellansula
Anti-trötthetsteknik
Nettodjup
13,0 cm
Nettovikt
800 g
Yttersula
Gummi
Skafthöjd
1 - Mellan
Stöd
Anti-trötthetsteknologi
Ovandel
Premium läder och ReBOTL™-tyg
Vattentät
1