- Start
- Jakt
- Jaktkläder
- Mössor, Kepsar & Hattar
- Kepsar
Lynx Antibite Cap Orange
Lynx Antibite Cap Orange
215,10 kr
239 kr
Du sparar 23,90 kr
215,10 kr
239 kr
Du sparar 23,90 kr
Välj storlek
I lager - fåtal kvar
Aktivera din rabatt
Handla minst 2 varor för 699 kr eller mer. Gäller till och med den 23/7 kl 23:59 Allmänna villkor.
239 kr
Produktinformation
Keps med Antibite – en insektsavvisande behandling.
Keps med Antibite – en insektsavvisande behandling
Swedteam Lynx Antibite Cap är en klassisk och stilren keps med Antibite-behandling som skyddar mot mygg och fästingar när du befinner dig i skog och natur. Kepsen har en något förböjd skärm och en Swedteam-logga framtill.
Antibite är en teknik för att behandla textilier med ett insektsavvisande medel. Basen i Antibite är en substans som funnits på marknaden under lång tid och som bygger på en naturlig aminosyra.
Insekter använder lukter för att navigera sig fram i naturen. Eftersom Antibite är avvisande och inte bekämpande, utvecklar insekterna ingen resistens mot medlet, det är heller inte reproduktionshämmande, vilket är fallet med de flesta traditionella insektsmedel.
Substansen orsakar ingen hudirritation, absorberas inte av kroppen, är luktfri och ger inga bi-effekter. Dessutom är den miljövänlig och ofarlig för däggdjur och fiskar.
Med Antibite behöver du inte använda några andra mygg- eller insektsmedel. Eftersom den aktiva substansen finns i kläderna har du alltid skyddet på dig.
Kvalitén eller utseendet på kläderna påverkas inte av appliceringen och Antibite är lika effektivt i minst 80 tvättar. Medlet är helt miljövänligt vilket betyder att skyddet inte sker på bekostnad av natur eller däggdjur.
- Stilren keps
- Antibite-behandling
- Något förböjd skärm
- Swedteam-logga framtill
- One Size
Specifikationer:
Antibite miljövänlig behandling
Produktspecifikationer
Kön
Unisex
Produktrecensioner
1
Baserat på
1
Recensioner
1 Recensioner
Sorterar på: