- Start
- Jakt
- Jaktkläder
- Byxor & Shorts
- Kamouflagebyxor
Avail Camo Trouser InVis Green
Avail Camo Trouser InVis Green
1 199,20 kr
1 499 kr
Du sparar 299,80 kr
1 199,20 kr
1 499 kr
Du sparar 299,80 kr
Välj storlek
Aktivera din rabatt
Handla minst 2 varor för 699 kr eller mer. Gäller till och med den 21/8 kl 23:59 Allmänna villkor.
1 499 kr
Produktinformation
Praktisk jaktbyxa med InVis-kamouflage och vattentätt Seetex-membran – perfekt för tysta pürschjakter utan onödiga detaljer.
• Designad för pürschjakt med patenterat InVis-kamouflage som gör dig praktiskt osynlig i skogen
• Vind- och vattentät med PFC-fritt Seetex-membran (10000 mm vattenpelare)
• Tyst material och praktiska fickor inklusive lårficka och vattenavvisande dragkedjor
• Justerbara benslut och anti-blötläggningsfoder för ökad komfort och skydd
• Enkel, funktionell design utan onödiga detaljer som passar både bockjakt och höstsäsong
Seeland Avail Camo byxa är ett enkelt och praktiskt plagg för den seriösa jägaren. När du smyger dig fram genom terrängen ger det tysta materialet och den effektiva kamouflageeffekten dig optimala förutsättningar för en lyckad jakt.
Byxan är utrustad med sidofickor med dragkedja samt en praktisk lårficka som ger enkel åtkomst till dina viktigaste jaktredskap. Det PFC-fria Seetex-membranet skyddar dig effektivt mot både vind och regn, samtidigt som materialet andas för att förhindra att du blir fuktig inifrån.
Det särskilda Oxford-fodret med anti-blötläggningsteknologi håller dig torr även under krävande förhållanden, medan de justerbara benslutet gör att du kan anpassa passformen efter dina behov. Byxan är tillverkad i 100% polyester och erbjuder en vattenpelare på imponerande 10000 mm tillsammans med utmärkt andningsförmåga.
Material: 100% polyester med SEETEX® 2-lagers membran
Vattenpelare/andningsförmåga: 10000 mm/10000 g/m²/24h
Tvättråd: 40°C utan sköljmedel, ej torktumling
Produktspecifikationer
Kön
Men
Jaktutrustning
Isolering