- Start
- Outdoor
- Kläder
- Jackor
- Capes & Ponchos
Tarp Poncho 15D Ultra-Sil Nano 145X265 cm Lime
Produktinformation
Ultralätt och mångsidig poncho som fungerar som regnjacka, ryggsäcksskydd, markskydd och tarp för alla väderförhållanden.
- Ultralätt och mångsidig – kan användas som regnjacka, ryggsäcksskydd, markskydd och tarp.
- Tillverkad av vattentät 15D Ultra-Sil® Nano-tyg med dubbelstygn och tejpade sömmar.
- Idealisk för vandring och friluftsliv i alla väderförhållanden.
- Förstärkta fästpunkter för säker användning som tarp.
- Kompakt packbar i medföljande packpåse.
Denna innovativa poncho från Sea to Summit är en verklig multifunktionsprodukt för friluftslivet. Den intelligenta designen ger dig fyra produkter i en – använd den som regnjacka när regnet överraskar, som skydd för din ryggsäck under blöta förhållanden, som underlag när du tar en paus, eller spänn upp den som en tarp för skydd vid övernattning utomhus.
Tillverkad av högteknologiskt 15D Ultra-Sil® Nano-tyg som kombinerar extremt låg vikt med utmärkt vattentäthet. Detta gör ponchovn idealisk för resor där packutrymmet är begränsat och varje gram räknas. Den fungerar perfekt som ett snabbt väderskydd i varma klimat där ventilation är lika viktigt som regnskydd, eller som en nödlösning vid överraskande väderomslag.
Vikt: 230 gram | Dimension: 145x265 cm | Material: Dubbelförseglad vattentät 15D Ultra-Sil® Nano
Produktspecifikationer
Kön
Unisex
Nettodjup
265 cm
Nettolängd
265 cm
Nettovikt
230 g
Nettobredd
145 cm
Antal bågar
0
Öppningar
Huvudöppning med huva, tryckknappar på sidorna
Packstorlek
8 x 14 cm
Packvikt
230 g
Personer
1-2
Bäddyta
3,84 m²
Temperatur
3-säsongs
Area
3,8425 m²
Vattenpelare tak
1000–5000 mm
Vattenpelare golv
1000–5000 mm
Viktkapacitet
230 g
Funktioner
Tarp
Produktrecensioner
4
Baserat på
1
Recensioner
1 Recensioner
Sorterar på: