Gratis frakt över 495 kr
Räntefri avbetalning via Klarna
Behöver du hjälp?Kontakta kundservice
Woolpower

Kids Felt Insoles

review.ratingOutOfFive
75 kr

Välj storlek

75 kr

Produktinformation

Prisbelönta juniorsulor av återvunnet material från Woolpower som isolerar, reglerar fukt och håller fötterna varma – perfekta för aktiva barn.


  • Isolerande och fuktreglerande sulor som håller fötterna varma

  • Tillverkad av spillmaterial från Woolpowers produktion – hållbart val

  • Kan absorbera upp till 30% fukt utan att kännas blöta

  • Luktfria även vid svettning

  • Passar både ute- och innebruk

Dessa prisbelönta juniorsulor från Woolpower ger ditt barn optimal komfort året runt. När Woolpower tillverkar sina plagg blir det en del spill, men detta tas tillvara för att skapa högkvalitativa sulor. Färgen kan variera från par till par beroende på vilket spillmaterial som använts.

Ull är naturens eget funktionsmaterial med unika egenskaper som ännu inte kunnat återskapas på konstgjord väg. Materialet håller fötterna torra genom sin naturliga förmåga att transportera bort fukt, samtidigt som det värmeisolerande egenskaperna bibehålls även i fuktigt tillstånd. Detta beror på en kemisk process i ullen som kallas absorptionsvärme.

Kombinera gärna sulorna med Woolpowers sockor för maximal värme och komfort under kalla dagar.

Material: 50% merinoull, 50% syntet | Vikt: 30-60 g | Passar både inne och ute

Produktspecifikationer

Kön

Kids

Foder

Ullfilt

Membran

0 - Nej

Nettovikt

30-60 g

Stöd

Neutral

Produktrecensioner

1
0%0%
2
13%13%
3
0%0%
4
0%0%
5
88%88%

4.6

review.ratingOutOfFive

Baserat på

8

Recensioner

Summering av recensioner

Yllesulorna är prisvärda, varma och sköna, perfekta för vinterstövlar och håller fötterna varma. Produkten är av hög kvalitet och det är positivt att den är svensktillverkad.

8 Recensioner

Sorterar på: