- Start
- Hund
- Jakt
- GPS & Pejl
- Pejlhalsband
Avius hundpejl GPS/VHF
Produktinformation
Ultracom Avius hundhalsband med sändare till Ultracom Avius Mottagare
Ultracom Avius hundhalsband med sändare till Ultracom Avius Mottagare
Ultracom Avius är en H'hundpejl som använder VHF-teknik. Detta innebär att Avius inte behöver mobiltäckning vid positionering och du kan spåra hunden på förladdade kartor. Den fungerar med en mottagare som kopplas till telefonen via Bluetooth och hunden kan spåras via Ultracoms mobilapplikation.
Hundpejlen är enkel att använda och med Ultracoms mobilapplikation finns det högklassiga kartor. Hundpejlen har noggrann skallindikator, LED-lampa och vägmätare. Batterierna är utbytbara och det finns även en batterisparfunktion.
Paketet innehåller endast Avius hundpejl. Lämpar sig bra som tilläggs pejl eller reservpejl ifall du redan har Avius mottagare. Innehåller ej batteri, laddaren eller mottagare.
- Hundpejl med VHF-teknik
- Används med mottagare som är kopplad till mobiltelfon
- Kan även användas där det saknas mobiltäckning
- Skallindikator
- LED-lampa på pejlen
- Utbytbara batterier och batterisparfunktion
Specifikationer:
VHF-anslutning: 155MHz
Antenn: pejlens 500 mm
Positioneringsteknik: GPS
Batteri: 18650 Li-Ion (pejl)
Vikt: hundpejl ca 300 g med batteri
Vattentät: hundpejl 0,5 m/30 min
Användningstemperatur: -15°C - +55°C
Tillverkad i Finland
Garanti: 2 år
Produktspecifikationer
Kön
Unisex