M's Infinity Jacket Black
4 059,30 kr
5 799 kr
Du sparar 1 739,70 kr
4 059,30 kr
5 799 kr
Du sparar 1 739,70 kr
Välj storlek
Aktivera din rabatt
Handla minst 2 varor för 699 kr eller mer. Gäller till och med den 24/9 kl 23:59 Allmänna villkor.
4 059,30 kr
5 799 kr
Du sparar 1 739,70 kr
4 059,30 kr
5 799 kr
Du sparar 1 739,70 kr
Produktinformation
Extremt varm och väderskyddande dunjacka med GORE-TEX, designad för bergsbestigning i minusgrader.
- Varmaste jackan i Infinity-serien med högkvalitativt 800 FP europeiskt gåsdun behandlat med Nikwax® hydrofob finish.
- Gore-Tex Infinitum Windstopper i två tjocklekar ger enastående vindskydd, vattenavvisning och andningsförmåga.
- Smart baffel-konstruktion och vertikala sömmar maximerar dunets luftighet och minimerar vatteninträngning.
- Fullt justerbar, hjälmkompatibel huva och ledade ärmar för optimal rörlighet vid klättring.
- Avslappnad passform med plats för extra lager när temperaturen sjunker.
Rab Infinity Jacket är specialdesignad för krävande vinterklättring och bergsbestigningar i minusgrader. Den kombinerar förstklassig värmeisolering med ett ultraskyddande yttre som klarar tuffa väderförhållanden på hög höjd.
Jackan har förstärkta partier i områden med högt slitage. Den vattentäta tvåvägs YKK® VISLON® AquaGuard® dragkedjan framtill har isolerad stormklaff för extra skydd. Funktionella fickor inkluderar två handfickor, en isolerad bröstficka samt två invändiga meshfickor för vattenflaska eller handskar.
De elastiska ärmsluten och dragskojusterbara fållen håller värmen inne och kylan ute, vilket gör Infinity Jacket till ett pålitligt val när förhållandena kräver maximal prestanda.
Material: GORE-TEX INFINIUM™ WINDSTOPPER®, Vaddering: 800 FP europeiskt gåsdun (250g i storlek M), Vikt: 805g
Produktspecifikationer
Kön
Men
Produktrecensioner
5
Baserat på
1
Recensioner
1 Recensioner
Sorterar på: