Gratis frakt över 495 kr
Räntefri avbetalning via Klarna
Behöver du hjälp?Kontakta kundservice

Ny sajt – samma Widforss Läs mer

Lafayette

GPS C4 GSM/LTE

6 999 kr

Välj storlek

I lager

6 999 kr

Produktinformation

GPS med marknadens största batteri för hund, kompakt design och upp till 60 timmars drifttid. Utvecklad i Sverige för krävande jaktförhållanden.

• Marknadens största batteri (4000 mAh) i kompakt och lätt design (185g)
• Upp till 60 timmars drifttid på 3 sekunders intervall
• Smart positionering ger fler positioner utan ökad strömförbrukning
• Utvecklad och producerad i Sverige med 3 års garanti
• Robust, väderskyddad konstruktion (IP67) med effektiv skallindikator

Lafayette GPS C40 tar hundspårning till en ny nivå med sin imponerande batterikapacitet och innovativa teknologi. Den är perfekt för jägare som behöver extrem driftsäkerhet när hunden går på långtur eller om laddningen glömts sedan föregående jaktdag.

Denna GPS-enhet bygger vidare på elektroniken från GPS Mini men med betydande förbättringar. Den nya kapslingen ger både robust känsla och ergonomisk form samtidigt som enheten förblir överraskande lätt. Den unika "Smart positionering"-funktionen levererar flera positioner inom samma positioneringsintervall, vilket ger dig exakta spår utan ökad strömförbrukning.

Enheten har en omtyckt skallindikator med väderskyddat mikrofonhål och fungerar med uppringningsfunktion på både GSM och LTE. Den laddas trådlöst via medföljande laddpuck, och ett praktiskt väggmonterat clips ger snygg och säker förvaring.

Material: Robust polymer med IP67-klassificering
Batteri: 4000 mAh litium-jon
Tillverkningsland: Sverige

Produktspecifikationer

Batteritid

Upp till 60 timmar vid 3 sek intervall

Kön

Unisex

Nettovikt

185 g

Batterityp

Lithium-jon