- Start
- Herr
- Herrkläder
- Tröjor & T-Shirts
- Ulltröjor
M's Waypoint Crewe Sweater Bronze Hthr
Produktinformation
Superskön stickad herrtröja i 100% merinoull som både värmer och ventilerar.
Superskön stickad herrtröja i 100% merinoull som både värmer och ventilerar.
Icebreakers Waypoint är en riktigt härlig "tjocktröja" med merinoullens unika mjuka ullkvalité. Merinoull är en tunn och lång ullfiber som minimerar risken för att plaggen kliar, så här får du en riktig ulltröja som inte sticks. Ullen både värmer och ventilerar vilket ger en skön värme utan att överhetta. Ull har naturligt odördämpande och bakteriehämmande egenskaper, något som gör att tröjan inte behöver tvättats lika ofta utan det räcker med att hänga den på vädring.
Modellen är en avslappnad rundhalströja med muddar nedtill och mönsterstickade detaljer i oket. En riktig favorit för användning året runt.
Rygglängd bak: 73 cm i storlek L
Vikt: 489 gram i storlek Large
Material: 100% merinoull. Icebreaker använder endast certifierad mulesingfri merinoull från Nya Zealand.
Kan maskintvättas i 30 grader.
Välj rätt storlek i Icebreakers storlekstabell >>
Om merinoull: Merinoull är en tunn och lång ullfiber vilket ger en mjukare och nära nog klifri känsla även direkt mot huden. I ullen jobbar hela fibret för att isolera, ventilera och hålla dig rätt tempererad oavsett om det är varm eller kallt. Ull har också naturligt odördämpande egenskaper och hämmar bakterietillväxten vilket gör att plaggen håller sig fräscha längre. Ullstrumpor kan du använda under hela skidveckan och ett underställ hänger du på vädring
Produktspecifikationer
Kön
Men