Gratis frakt över 495 kr
Räntefri avbetalning via Klarna
Behöver du hjälp?Kontakta kundservice
Black Diamond

Frontpoint Gaiter GTX Black

review.ratingOutOfFive
664 kr
Rek. pris 949 kr

Välj storlek

664 kr

Produktinformation

Vattentäta GORE-TEX®-damasker i knähöjd med kroppsnära passform – håller snö och is borta under krävande vinteraktiviteter.


  • Vattentäta damasker i GORE-TEX® med utmärkt andningsförmåga.

  • Knähög design med kroppsnära passform som håller sig på plats över vinterkängor.

  • Tvålagers GORE-TEX® upptill och slitstark nylon nertill för optimal hållbarhet.

  • Justerbar rem med neoprenbeläggning som sitter säkert även under klättring.

  • Tejpade sömmar för fullständigt väderskydd.

Black Diamond Frontpoint är ett par högpresterande damasker designade för att skydda dig under vinteräventyr. De håller effektivt ute is, snö och lera när du klättrar eller vandrar i krävande vinterförhållanden.

Damaskernas genomtänkta konstruktion inkluderar en praktisk dragsko med kardborrestängning upptill och säkra krokar för tillförlitlig stängning. Den justerbara remmen med spänne under foten garanterar att damaskerna stannar på plats oavsett terräng eller aktivitet.

Vikt per par (M): 251 g

Storleksguide från Black Diamond hittar du HÄR >

Produktspecifikationer

Kön

Unisex

Produktrecensioner

1
0%0%
2
17%17%
3
33%33%
4
17%17%
5
33%33%

3.7

review.ratingOutOfFive

Baserat på

6

Recensioner

Summering av recensioner

Produkten har ett robust och skyddande material som effektivt håller snö och stänk borta. Den är slitstark och tål väl eld och repor, vilket gör den till ett bra köp för många. Dock kan vissa ha problem med bältspännet, kardborrebandens hållbarhet och remmarnas kvalitet.

6 Recensioner

Sorterar på: