- Start
- Hund
- Koppel, Selar & Halsband
- Koppel
Expanderkoppel Reflex/Antiglid 2,8m BGB
Expanderkoppel Reflex/Antiglid 2,8m BGB
299,41 kr
379 kr
Du sparar 79,59 kr
299,41 kr
379 kr
Du sparar 79,59 kr
Välj storlek
Aktivera din rabatt
Handla minst 2 varor för 699 kr eller mer. Gäller till och med den 30/6 kl 23:59 Allmänna villkor.
379 kr
Produktinformation
Mjukt och följsamt hundkoppel med inbyggd expander som dämpar ryck, reflex för synlighet och antiglidgrepp – perfekt för små och mellanstora hundar.
- Mjukt och följsamt koppel med insydd expander som dämpar ryck från hunden.
- Starkt lysande reflex nedsänkt i bandet för skydd och långvarig hållbarhet.
- Antiglidhandtag med rundade kanter och 6 invävda gummitrådar för bra grepp.
- Praktisk ring i handöglan för enkel fastsättning vid bälte eller annan utrustning.
- Expandern sitter vid handtaget så du alltid når den stumma delen av kopplet vid möten med andra hundar.
Baggen Expanderkoppel Reflex och Antiglid kombinerar funktionalitet och säkerhet för en optimal promenadupplevelse. Det unika med detta koppel är placeringen av expandern, som sitter längst upp vid handtaget för att säkerställa att du alltid har kontroll över den stumma delen – särskilt viktigt vid möten med andra hundar.
Med sin bredd på 20 mm är kopplet perfekt dimensionerat för små- och mellanstora hundar. De invävda gummitrådarna i antiglidhandtaget ger ett säkert grepp oavsett om du bär handskar eller inte, medan den nedsänkta reflexen ökar synligheten i mörker utan att kompromissa med hållbarheten.
Kopplet finns i svart med grå eller neongul dekorrand i mitten, och levereras med en pålitlig BGB-karbin för säker fastsättning i hundens halsband eller sele.
Specifikationer:
Längd: 280 cm
Bredd: 20 mm
Karbin: BGB-karbin
Produktspecifikationer
Kön
Unisex
Produktrecensioner
4
Baserat på
4
Recensioner
4 Recensioner
Sorterar på: