- Start
- Jakt
- Jaktkängor & Jaktstövlar
- Stövlar
- Stövlar
Primo Country Zip Dark Brown Unisex
Primo Country Zip Dark Brown Unisex
2 909,03 kr
2 999 kr
Du sparar 89,97 kr
2 909,03 kr
2 999 kr
Du sparar 89,97 kr
Välj storlek
Aktivera din rabatt
Handla minst 2 varor för 699 kr eller mer. Gäller till och med den 30/6 kl 23:59 Allmänna villkor.
2 999 kr
Produktinformation
Extremt lätt och tyst stövel med unik konstruktion – perfekt för svårforcerad terräng och krävande naturupplevelser.
• Extremt lätt och tyst stövel med unik konstruktion för svårforcerad terräng.
• Vattentätt textilskaft i ripstop reducerar vikt och ger ökad rörlighet.
• Neoprenfodrad för komfort i olika temperaturer med ullfiltfodrad innersula för effektiv markisolering.
• Riri dragkedja för enkel av- och påtagning samt ventilation av överskottsvärme.
• Sex-lagers Arxus X-Grip sula ger överlägsen vandringskomfort och grepp.
Arxus gummistövlar har skapats för att möta Skandinaviens utmanande terräng – från jordbrukslandskapen i söder till de våta myrarna och bergen i norr. Primo Country Zip är tillverkad i 100% naturgummi för förstklassig slitstyrka och lång livslängd, kombinerad med ett starkt textilskaft som gör den perfekt för snåriga hyggen och svårframkomlig terräng.
Stövelns unika konstruktion med metallspänne på skaftet garanterar att spännremmen håller sin position när du justerar vadmåttet. Arxus-sulan är byggd på sex olika tekniska lager som skapar optimal vandringskomfort och rätt stöd för foten, medan det karakteristiska "X"-mönstret ger förstklassigt grepp mot underlaget. Detta gör Primo Country Zip perfekt för såväl vandring som jakt och fritidsaktiviteter utomhus.
Yttermaterial: Naturgummi, Ripstop-textil
Foder: 3 mm neopren
Yttersula: Arxus X-Grip
Innehållsförteckning
productAttributes.<p><strong>Arxus Stövelvård: </strong></p> <p>Naturgummi behandlas med Nanolatex som hjälper till att bevara ytans fuktighet och elasticitet, samtidigt som det skyddar mot UV-strålar. Behandlingen innebär att man i praktiken påför ett nytt tunt lager med gummi.</p> <p>Nyinköpta stövlar bör användas 4-5 dagar innan behandling. Var noga med att tvätta av stöveln med grön såpa och ljummet vatten innan behandling.</p> <p>Påför ett tunt lager. Nanolatex färgar till en början naturgummit vitt för att sedan sjunka in i gummit och ge sin viktiga återfuktande effekt.</p> <p> </p> <p><strong>När ska Nanolatex användas?</strong></p> <p>När ytan börjar hårdna bör behandlingen läggas på. Nanolatex kommer att återställa naturgummit och skapa en fuktig gummiyta. </p> <p>Eftersom behandlingen ger en yta som motverkar att lera och smuts tränger in mellan textilfibrer kan Nanolatex med fördel också appliceras på modeller med yttre textila delar, exempelvis kring dragkedjor och på canvasskaft.</p> <p>Genom frekvent användning av Nanolatex ökar stövelns livslängd upp till 25 %.</p>
Produktspecifikationer
Stängning
Dragkedja
Kön
Unisex
Foder
3 mm neopren
Membran
0 - No
Mellansula
EVA
Nettodjup
5 cm
Nettolängd
235-308 mm
Yttersula
Arxus X-Grip
Skafthöjd
Hög
Stöd
God stöd via sex-lagers sula
Ovandel
Naturgummi, Ripstop-textil
Vattentät
1
productAttributes.va_declaration_of_contents
<p><strong>Arxus Stövelvård: </strong></p> <p>Naturgummi behandlas med Nanolatex som hjälper till att bevara ytans fuktighet och elasticitet, samtidigt som det skyddar mot UV-strålar. Behandlingen innebär att man i praktiken påför ett nytt tunt lager med gummi.</p> <p>Nyinköpta stövlar bör användas 4-5 dagar innan behandling. Var noga med att tvätta av stöveln med grön såpa och ljummet vatten innan behandling.</p> <p>Påför ett tunt lager. Nanolatex färgar till en början naturgummit vitt för att sedan sjunka in i gummit och ge sin viktiga återfuktande effekt.</p> <p> </p> <p><strong>När ska Nanolatex användas?</strong></p> <p>När ytan börjar hårdna bör behandlingen läggas på. Nanolatex kommer att återställa naturgummit och skapa en fuktig gummiyta. </p> <p>Eftersom behandlingen ger en yta som motverkar att lera och smuts tränger in mellan textilfibrer kan Nanolatex med fördel också appliceras på modeller med yttre textila delar, exempelvis kring dragkedjor och på canvasskaft.</p> <p>Genom frekvent användning av Nanolatex ökar stövelns livslängd upp till 25 %.</p>
Produktrecensioner
3.8
Baserat på
6
Recensioner
6 Recensioner
Sorterar på: