- Start
- Jakt
- Jaktkläder
- Jackor
- Skaljackor
Alaska Extreme Lite 2.0 Jacka , 4XL Green/Brun
Produktinformation
Ny version av Alaska Extreme II, populär jacka från Alaska för vakjakt eller smygjakt! Jackan är mycket lätt, har Rain-Stop®-membran som andas och är 100% vind- och vattentätt.
Osäker på vilket jaktställ från Alaska Elk 1795 du ska välja? Klicka här för att komma till vår jaktställsguide!
Alaska Extreme Lite 2.0 är en populär jacka från Alaska för vakjakt eller smygjakt! Jackan är mycket lätt, har Rain-Stop®-membran som andas och är 100% vind- och vattentätt.
- Värmande pritex-foder i jackans krage
- Kraftfulla kardborreband i ärmarna
- HiDry™-ytbehandling
- Avtagbar huva med mesh-foder som andas
- YKK-blixtlås
Vikt: 990 gram.
Storlekstips! Alaska har väl tilltagna storlekar, du behöver aldrig välja en storlek större om du tvekar. Storlekstabell finner du här.
100% vind- och vattentätt specialmembran som andas och vars förmåga blivit testad i flera olika laboratorietest samt i tuffa terrängförhållanden.
Hi-DRY™ - behandlingen gör att ytan på tyget avvisar vatten och smuts, torkar snabbt vilket bibehåller lättheten i stället.
Förstklassiga YKK-blixtlås garanterar bästa möjliga hållbarhet även vid hård användning.
Produktspecifikationer
Kön
Men