- Start
- Hund
- Mat & Kost
- Tuggben & Godis
- Tuggben
Nötrulle Medium Berikning
Nötrulle Medium Berikning
79,20 kr
99 kr
Du sparar 19,80 kr
79,20 kr
99 kr
Du sparar 19,80 kr
Välj storlek
I lager
Aktivera din rabatt
Handla minst 2 varor för 699 kr eller mer. Gäller till och med den 21/8 kl 23:59 Allmänna villkor.
99 kr
Produktinformation
Naturligt hundtugg av svensk kohud, tillverkat för hand utan kemikalier. Håller längre och kladdar mindre för hunden som gillar rejält tuggmotstånd.
- Naturligt hundtugg tillverkat för hand av svensk kohud från lokala gårdar.
- Tjockare hud med håret rullat till utsidan ger extra god smak, fibrer och utesluter kemikalier från tillverkningsprocessen.
- Kraftigt tuggmotstånd för hundar som gillar rejäla tuggutmaningar.
- Stimulerar tuggbeteende och hjälper till att hålla tänderna rena från beläggningar.
- Kladdar mindre och håller längre tack vare att hela huden inklusive narvhuden används.
Detta är en variant av Njords klassiska nöttrulle, tillverkad med något tjockare hud där håret rullats till utsidan. Denna nöttrulle berikning kommer direkt från Njords tuggfabrik i Bålsta och är ett naturligt alternativ för hundar som älskar att tugga.
Nöttrullarna består av rullad lufttorkad hud och är det grövsta tugget i Njords sortiment. Genom att behålla håren kan Njord helt utesluta kemikalier från tillverkningsprocessen samtidigt som håren bidrar med extra god smak och fibrer till din hund.
Vi rekommenderar att tidsbegränsa tuggsessionerna till 15-30 minuter om dagen samt att hunden hålls under uppsikt med tillgång till färskt vatten när den tuggar. Alla Njord Pet tugg tillverkas för hand och varje kohud är unik, därför kan tjocklek, längd och utseende variera något.
Specifikationer:
100% svensk nöthud
Storlek: Medium, ca 14 cm lång
Finns även i Extra Large (30 cm)
Innehållsförteckning
Innehåller: 100 % svensk nöthud
Analytiska beståndsdelar: 87 % Protein, 10 % vatten, 3 % råfett, 1 % råaska (mineraler) och 1 % växttråd (fibrer)
Den stora skillnaden:
Njord Pet tillverkar hundtugg med de bästa råvarorna naturen har att erbjuda för att ge hundar en hälsosam och smakrik upplevelse.
De har specialiserat sig på hundtugg och använder därför hela huden och behåller håren. Detta resulterar i ett mycket hållbart och smakrikt tugg, tillverkat helt utan kemikalier eller några som helst tillsatser.
För att bevara så mycket näring som möjligt lufttorkas dessa tugg på en lägre temperatur över längre tid. Som grädden på moset används enbart svenska råvaror från gårdar i nära anslutning till tuggfabriken i Bålsta utanför Stockholm.
Njord Pet erbjuder stolt ett hundtugg som är tillverkade av 100 % svenska råvaror helt utan kemikalier och tillsatser.
Produktspecifikationer
Kön
Unisex