- Start
- Herr
- Herrskor, Kängor & Stövlar
- Kängor
- Vinterkängor
Keen M's Targhee Lace Boot High Waterproof Black/Raven
Keen M's Targhee Lace Boot High Waterproof Black/Raven
1 295 kr
Välj storlek
1 295 kr
Produktinformation
Med Targhee Lace Boot blir du ostoppbar på vinterhalvåret. Keen har tagit grunderna i vanliga Targhee och lagt på foder, sula speciellt anpassat för kallt väder och ett högre skaft.
Med Targhee Lace Boot blir du ostoppbar på vinterhalvåret. Keen har tagit grunderna i vanliga Targhee och lagt på foder, sula speciellt anpassat för kallt väder och ett högre skaft.
Vattentät modell som håller värmen ned till -32 grader.
Targhee Lace Boot är gjord av salttåligt läder samt en sula som är mycket bekväm att gå i. För att vara så enkel som möjligt att knyta har den krokar vid fotleden för snabb snörning. Fotleden får också extra stöd av den höga ankeln. Mellansulan är gjord av EVA i två olika densiteter för optimal dämpning.
Skon har Keens egna Keen Dry-membran som är helt vattentätt men andas. Äkta, LWG-certifierat läder i ovandelen gör också Targhee till mycket smutstålig.
För att hjälpa dig behålla värmen är den fodrad med Keen Warm-foder som är klassat till extremtemperaturen -32°C. Keen Warm innehåller bland förkolnad bambu vilket gör att det håller värmen trots oerhört låg vikt.
- Keen Dry-membran
- Keen Warm-foder
- Extremtemperatur -32°C
- Snabb snörning
- Högt skaft
Materialvård:
Borsta skon med en skovårdsborste eller handduk för att få bort lös smuts. Fläckar kan tas bort genom att gnugga med ett suddgummi och riktigt tuffa fläckar bör behandlas med en vatten-vinägerblandning. Detta kan påverkan skons färg.
Produktspecifikationer
Kön
Men