Gratis frakt över 495 kr
Räntefri avbetalning via Klarna
Behöver du hjälp?Kontakta kundservice

Ny sajt – samma Widforss Läs mer

Black Diamond

BD Bouldering Brush Medium

99 kr
Rek. pris 129 kr

Välj storlek

99 kr

Produktinformation

Ergonomisk klätterborste med vildsvinshår som ger överlägsen rengöring av grepp och når in i små skrymslen för bättre friktion vid bouldering.


  • Ergonomiskt utformat handtag som förhindrar att du slår knogarna i väggen.

  • Avsmalnande borsthuvud som når in i små skrymslen och grepp.

  • Tillverkad av slitstarka vildsvinshår för optimal rengöring av klättergrepp.

  • Perfekt passform i borsthållaren på Mondo Chalk Pot.

  • Överlägsen prestanda jämfört med vanliga tandborstar som ofta används vid bouldering.

Denna specialdesignade klätterborste från Black Diamond representerar ett stort steg framåt från de improviserade tandborstar som många klättrare traditionellt använt. Den genomtänkta konstruktionen kombinerar funktionalitet med hållbarhet för att ge dig ett överlägset verktyg för att hålla dina grepp rena och förbättra ditt klättringsprestanda.

Borsten är konstruerad med tanke på klättrarens behov – vildsvinshåren ger precis rätt fasthet för att effektivt avlägsna krita och smuts som fastnat i klättergreppen. Den ergonomiska utformningen gör borstningen till en enkel uppgift även efter långa klättringssessioner när krafterna börjar tryta. Med denna borste i din utrustning finns det inga ursäkter för att inte hålla greppen rena, vilket i slutändan ger dig bättre friktion och säkrare klättring.

Storlek: Medium | Material: Vildsvinshår | Kompatibilitet: Passar Mondo Chalk Pot

Produktspecifikationer

Kön

Unisex