Gratis frakt över 495 kr
Räntefri avbetalning via Klarna
Behöver du hjälp?Kontakta kundservice

Ny sajt – samma Widforss Läs mer

Avignon

Hogan Jodhpurs Neopren Unisex Svart

485 kr
Rek. pris 1 495 kr

Välj storlek

485 kr

Produktinformation

Värmeisolerande premiumkänga av naturgummi med neoprenfoder.

Gummistövel och vardagskänga för vinterhalvåret i ett! Välisolerande och vattentät känga i naturgummi med värmande neoprenfoder

Hogan är en mjuk och följsam premiumkänga som isolerar och är tillverkad i naturgummi. Kängan är låg i modell och har ett brett användningsområde. Den har ett 3 mm tjockt neoprenfoder som säkerställer optimal värmeisolering för kallare årstider. Kängan är vattentät och fungerar både i stallet, för hundpromenaden och till vardags under blötare dagar. Neoprenfodret är SCR-klassat och består av en blandning av neopren och syntetiskt framställd polymer SBR. Vid låga temperaturer ger blandningen elasticitet och vid höga temperaturer isolerar den och håller värme. 

Kängan har en stabil och slitstark Vibramsula med ett extra greppvänligt grovmönster som säkerställer bra grepp vid halt underlag. 

För att underlätta påtagning av kängan har den två breda högelastiska resårfoder som är placerade på in- och utsidan av stövelskaftet. Framtill och baktill finns två hällor som är stumma och greppvänliga för att ytterligare underlätta påtagningen. Hogan tillverkas i Europa av förstklassiga material för högsta kvalitét och komfort. 

  • Vattentät
  • Mjuk och följsam premiumkänga
  • Tillverkad i naturgummi
  • 3 mm tjock neoprenfoder
  • Stabil och slitstark Vibram-sula
  • Högelastiska resårfoder som underlättar påtagning
  • Låg modell 
  • Brett användningsområde, passar för stallet, hundpromenaden och till vardags

Specifikationer: 

Innermått: Storlek/mm: 36/

Produktspecifikationer

Kön

Unisex