Alaska M's Superior 2 Jacket Moss Brown
UTGÅTT
Perfekt jacka för den aktiva jägaren
Alaskas populära Superior-kollektion kommer nu i nya färger och med bättre passform och andningsförmåga. Superior II Jacket är helt vattentät med Rain-Stop-membran, tejpade sömmar och vattentäta YKK-dragkedjor.
De smarta materialvalen gör jackan väldigt tyst, vilket gör att den lämpar sig utmärkt till smygjakt. Den har också ventilationsdragkedjor på sidorna och passar därför bra till hundförare såväl som passkyttar. Dessutom är den försedd med smarta fickor, bland annat en radioficka med antennfäste.
Modellen kan upplevas som aningen stor i storleken. Alaska har väl tilltagna storlekar, du behöver aldrig välja en storlek större om du tvekar, vill du ha en tightare passform kan du nästan gå ned från din vanliga storlek.
- Förbättrad passform och lättare vikt
- Tyst
- Vattentät
- Två-lagers Rain Stop-membran
- Ventilationsdragkedjor under armhålorna
- Justerbar huva
- Radioficka med öppning för antenn
- En snedställd bröstficka med dragkedja och en vertikal bröstficka med dragkedja
- YKK-dragkedjor
- Fodrad med ett meshtyg som andas mycket bra
- Fullt tejpade sömmar
Specifikationer:
Material: 100 % Polyester
Rain-Stop membran
Vattenpelare: 20 000 mm
Andningsförmåga: 20 000 g/m2/24h
Produktomdömen och recensioner är viktiga verktyg för Widforss i syfte att informera och inspirera våra kunder.
Vårt huvudfokus är att ha transparenta och relevanta recensioner om vårt produktsortiment.
Läs mer i vår recensionspolicy.
- EAN:
- 6438347040078
- Varumärke:
- Alaska 1795
- Kategori:
- Kläder > Jackor > Jaktjackor > Vattentäta Jaktjackor
Kläder > Jaktkläder > Jaktjackor > Vattentäta Jaktjackor
OUTLET > Jakt > Jaktkläder

till i din varukorg.