- Start
- Jakt
- Jaktkläder
- Jackor
- Skaljackor
M's Apex APS Jacket BlindTech Blaze
Produktinformation
Alaska Apex APS Jacket är en helt vattentät jacka för åretruntbruk, som skyddar dig i alla blöta och blåsiga utomhusförhållanden.
Alaska Apex APS Jacket är en helt vattentät jaktjacka med membran med god andningsförmåga. En modell, som skyddar dig i alla blöta och blåsiga utomhusförhållanden.
En välventilerande vind- och vattentät 2-lagersjacka med tyst mjuk utsida och ett foder i mesh och nylon. Perfekt att bära med bara ett underställ under vid varmare årstider eller över ett isolerande plagg under riktigt kalla dagar. Fullt utrustad med bröst- och handfickor anpassade för jägaren och specialficka för radio med antennögla på axeln. Jackan är försedd med det nya vattentäta APS-membranet som har mycket god andningsförmåga, 15 000 g/m2/24h, samt en vattenpelare på hela 20 000 mm. Den hänger alltså utmärkt med även under intensiva anmarscher. Jackan har en PFC-fri DWR-impregnering, ett mer hållbart val för vattenavvisning.
Alaskas populära Blindtech-camo har uppgraderats för att göras ännu svårare för djuren att upptäcka. I detta utförande är jackan i huvudsak i signalorange, den finns även i snöcamo, skogscamo och i grönt.
Detaljer:
- Tyst och mjukt borstat tricottyg i polyester på utsidan
- 100% vind- och vattentätt membran med mycket god andningsförmåga
- Tvåvägs justerbar huva för perfekt passform
- Förböjda ärmar
- Mjukt tyg i nacken skyddar mot slitage och ger komfort
- 2-vägs vattentät dragkedja framtill
- 2 bröstfickor med vattentäta dragkedjor
- 1 snedställd bröstficka för radio med dragkedja
- 2 stora handfickor med vattentäta dragkedjor
- 1 invändig bröstficka med dragkedja
- 1 stor invändig ficka i mesh
- Elastisk antennhållare vi
Produktspecifikationer
Kön
Men